Gerber zaprasza na obiadek z rybką
Ryba w diecie niemowlęcia może pojawić się po raz pierwszy już na początku 7. miesiąca. Gerber ma w ofercie aż 6 różnych obiadków, które pomogą w zapoznaniu malucha z jej smakiem.
2017-12-07, 14:00

Kiedy maluszek kończy 6. miesięcy, jest już gotowy przewracać się z brzucha na plecy i odwrotnie oraz odbywać pierwsze podróże na czworaka. Jest także gotowy na pierwsze spotkanie z rybką, która już na początku 7. miesiąca może pojawić się na jego talerzu w formie zmiksowanej lub drobno posiekanej.

 

Czy Polskie dzieci jedzą ryby?

Niestety, w Polsce najmłodsi ryb nie jedzą – w diecie większości dzieci w wieku 13-36 miesięcy ryb nie ma wcale, a tylko mniej niż co 4. z nich zjadało zalecane 10g dziennie. (1) Zdaniem ekspertów przyczyną może być obawa rodziców przez alergizującymi właściwościami tych produktów. Obawa częsta i zupełnie nieuzasadniona - wyniki badań wskazują bowiem, iż ryby mogą być bezpiecznie podawane w okresie niemowlęcym, co nie tylko nie zwiększa ryzyka wystąpienia u dziecka alergii, a wręcz sprzyja tworzeniu tzw. tolerancji immunologicznej i ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju alergii. Inną przyczyną niedostatecznego spożycia ryb jest także niepewność odnośnie ich jakości, szczególnie w zakresie potencjalnego zanieczyszczenia niekorzystnymi substancjami, głównie rtęcią i dioksynami. (2) Ryzyko to można zmniejszyć wybierając wyłącznie ryby z pewnych źródeł i unikając ryb drapieżnych (szczególnie miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, płytecznik), które żyjąc długo, mogą w organizmie zgromadzić większe ilości tych związków.

 

Jak serwować ryby w diecie dziecka?

Pierwsze spotkanie malucha z rybą powinno być nieco nieśmiałe. Początkowo rybkę należy serwować w niewielkich porcjach, nie częściej niż raz w tygodniu, czujnie obserwując dziecko, by jak najszybciej wychwycić symptomy ewentualnej alergii na ten produkt. Jeśli dziecko dobrze toleruje nowy produkt, warto zwiększyć częstotliwość podawania ryb do 2 razy w tygodniu. Szczególnie warte uwagi są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź i szprot.

Uspokajamy: to, że eksperci zalecają podawanie dziecku 10 g ryby dziennie nie oznacza, że każdego dnia należy przygotowywać posiłek z niewielką ilością ryby – wystarczy, by na przestrzeni około tygodnia średnie spożycie pozwalało na dostarczenie takiej porcji rybki.

 

Jak powstaje obiadek z rybką Gerber?

Rodzic, który, chcąc zaserwować swojemu niemowlęciu obiadek z rybką, sięgnie po danie Gerber, może mieć pewność, że do jego przygotowania wykorzystano składniki najwyższej jakości. W ich skład wchodzą wyłącznie łosoś i mintaj żyjące dziko, poławiane na północnym Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Alaski i Kanady, słynnych ze swej nieskażonej przyrody. Ryby przed przygotowaniem obiadku zostają dokładnie przebadane, co zapewnia ich bezpieczeństwo dla najmłodszych.

Dobry surowiec to jednak nie wszystko – trzeba jeszcze wiedzieć, jak go podać. W związku z tym skład naszych dań i ich wartość odżywcza dostosowane zostały do wieku dzieci, dla których są przeznaczone:

  • Zapotrzebowanie niemowląt i małych dzieci na tłuszcz jest większe niż w przypadku dorosłych, dlatego w obiadkach z rybką Gerber stanowi on od 29 do prawie 33% energii;
  • Białko to ważny składnik budulcowy, którego ilość w diecie dziecka musi być dopasowana do jego etapu rozwoju, dlatego zawartość białka w obiadkach z rybką Gerber przeznaczonych dla dzieci starszych i młodszych różni się - wynosi od 2,5 do 8,5 g  w porcji;
  • Aż 56% polskich maluchów spożywa zbyt mało błonnika pokarmowego (1), dlatego każdy z obiadków Gerber z rybką jest źródłem tego składnika – słoiczek dostarcza od 2,1 aż do 3,4 g błonnika.

Nic, co dobre nie może się zmarnować, dlatego ryby i towarzyszące im warzywa zostały ugotowane na parze, co pomaga w zachowaniu naturalnego smaku oraz ogranicza straty zawartych w nich cennych składników odżywczych.

Gerber, przygotowując swoje obiadki z rybką, także wielkość porcji rybki dostosowuje do wieku dziecka - wynosi ona od 10 g w przypadku dzieci najmłodszych, do nawet 30 g w obiadkach przeznaczonych dla dzieci po 1. roku życia.

Podobnie z konsystencją - zmienia się ona wraz z wiekiem dziecka: od gładkich przecierów dla maluszków, do posiłków z wyczuwalnymi cząstkami dla starszaków, bo wraz z ich wzrostem, rozwija się także umiejętność gryzienia i żucia.

Nie ma na co czekać – czas na rybkę jest właśnie teraz!

 

Który obiadek z rybką zje dziś maluszek?

  • Gerber Jarzynki z łososiem (masa netto 125 g, średnia cena rynkowa 3,23 zł)

Obiadek przeznaczony dla najmłodszych smakoszy, którzy właśnie rozpoczynają poznawanie smaku ryb. Gładki, przecier otrzymany z ugotowanych na parze warzyw, uzupełniono o źródło białka w postaci wysokiej jakości mięsa łososia z Oceanu Spokojnego.

  • Gerber Jarzynki z gotowaną rybką (masa netto 125 g, średnia cena rynkowa 3,07 zł)

Obiadek, który pomoże zapoznać maluszka ze smakiem ryb. Posiłek łączy ugotowane na parze delikatne mięso dziko żyjącego mintaja z warzywami korzeniowymi – marchewką i pietruszką oraz ziemniakami. Do obiadku dodano olej rzepakowy, który dostarcza wysokiej jakości tłuszczu, niezbędnego w prawidłowo zbilansowanej diecie dziecka.

  • Gerber Rybka z ziemniaczkami, cukinią i brokułami (masa netto 190 g, średnia cena rynkowa 4,43 zł)

Obiadek dla niemowląt po 6. miesiącu życia, bazujący na ziemniakach, dostarczających energii, zielonych warzywach – cukinii i brokułach oraz wysokiej jakości mięsie mintaja z łowisk Pacyfiku. Nie tylko urozmaica jadłospis dziecka, ale także sprzyja akceptacji przez nie smaku ryby.

  • Gerber Bukiet warzyw z łososiem w sosie pomidorowym (masa netto 190 g, średnia cena rynkowa 4,58 zł)

Dostarczające pełnowartościowego białka, delikatne mięso łososia podane w towarzystwie włoszczyzny i typowego dla śródziemnomorskiej kuchni aromatycznego pomidorowego przecieru to propozycja na rybny obiadek dla niemowląt po 6. miesiącu, zarówno tych, które ryby dopiero poznają, jak i tych, które czekają na nowe rybne smaki.

  • Gerber Smakowita rybka z warzywami (masa netto 190 g, średnia cena rynkowa 4,44 zł)

Kompletny obiadek dla niemowląt po 8. miesiącu, łączący delikatne mięso mintaja, będące źródłem pełnowartościowego białka, makaron z pszenicy durum, zapewniający dostawę energii i ponad 100g kolorowych, ugotowanych na parze warzyw. Maluszkowi, który zna już smak rybki, pozwoli poznać go w nowej odsłonie.

  • Gerber JUNIOR Rybka z marchewką, groszkiem i kluseczkami (masa netto 250 g, średnia cena rynkowa 5,76 zł)

Kompletny posiłek dla dzieci po 1. urodzinach. Przyprawiona koperkiem kompozycja mięsa mintaja, poławianego na wodach Oceanu Spokojnego, kolorowych warzyw: marchewki, zielonego groszku i pietruszki oraz makaronu spaghetti rodem z Włoch, dostarczającego węglowodanów złożonych. Obiadek zawiera 8,5g białka i 3g błonnika pokarmowego.

Źródła:

  1. Weker H., Barańska M., Riahi A., Strucińska M., Więch M., Rowicka G., Dyląg H., Klemarczyk W., Bzikowska A., Socha P.: Nutrition of infants and young children in Poland. PITNUTS 2016. Developmental Period Medicine, 2017;XXI1,13.
  2. Szajewska H., Socha P., Horvath A., Dobrzańska A., Borszewska-Kornacka M.K., Chybicka A., Czerwionka-Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Książyk J., Mojska H., Stolarczyk A., Weker H.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria, 2014, 11: 321-338.

 

Szczegółowych informacji udziela

Ewelina Bancerz-Poźniak

Specjalista ds. Rozwoju Komunikacji Marek

Nestlé Nutrition

tel. +48 660 630 290

e-mail: Ewelina.Bancerz-Pozniak@pl.nestle.com

 

Ważne informacje dla matek:

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia, gdyż mleko matki zapewnia idealnie zbilansowaną dietę, chroni przed chorobami oraz dostarcza wielu innych korzyści, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Mleko modyfikowane zostało stworzone by zastąpić mleko matki w sytuacji, kiedy zdecyduje ona o zaprzestaniu karmienia piersią, bądź z jakichś przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe. Pamiętaj, że decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią lub wprowadzeniu częściowego dokarmiania butelką ograniczy ilość wytwarzanego pokarmu. Jeśli z jakichkolwiek powodów zdecydujesz o zaprzestaniu karmienia piersią, pamiętaj, że taką decyzję trudno odwrócić. Zanim zaczniesz używać mleko modyfikowane, pomyśl o konsekwencjach socjalnych i finansowych. Przez wzgląd na zdrowie swojego dziecka, zawsze przestrzegaj zamieszczonych na etykiecie wskazówek producenta dotyczących przygotowania, podawania i przechowywania mleka modyfikowanego.

 

O Nestlé Polska S.A.

Nestlé Polska S.A. to, należący do grona liderów, producent m.in. produktów dla niemowląt i małych dzieci. W portfolio firmy znajdują się m.in. mleka modyfikowane, kleiki, kaszki, soki i nektary, dania w słoiczkach, deserki i herbatniczki dostępne od wielu lat pod markami NAN OPTIPRO® 2, Gerber, Nestlé i Bobo Frut. Naszym celem jest nie tylko wspomagać rodziców w trosce o żywienie i zdrowie ich dzieci, ale także edukować ich w zakresie znaczenia diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu maluchów oraz zasad jej właściwego bilansowania.

KONTAKT / AUTOR
Ewelina Poźniak
Specjalista ds. Żywienia i Komunikacji
Nestlé Nutrition
+48 660 630 290
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.