Czas na mleczną rewolucję - nowe deserki Nestlé Yogolino
Mali Polacy mają w diecie zdecydowanie za mało produktów mlecznych, a w konsekwencji także wapnia. Nowe produkty Nestlé Yogolino to pachnące owocami deserki, które pomogą to zmienić.
2017-10-11, 10:00

Produkty mleczne to niezwykle ważna pozycja w dziecięcym menu. W pierwszych miesiącach i latach życia maluszek intensywnie rośnie i rozwija się, a odpowiednie do jego wieku mleko, jogurt czy twarożek pozwalają na dostarczenie niezbędnych do tego składników, m.in. wapnia potrzebnego do rozwoju kości czy cennych witamin z grupy B.

 

Spożycie produktów mlecznych przez najmłodszych w Polsce

Niestety, mali Polacy mają w swoim jadłospisie zdecydowanie zbyt mało mleka i produktów mlecznych. Szacuje się, że wśród dzieci w wieku 13-36 miesięcy:

  • nawet 9 na 10 maluszków może przyjmować te produkty w ilościach zbyt małych w stosunku do potrzeb (1),
  • średnie spożycie mleka i fermentowanych produktów mlecznych, do których należą jogurt, kefir czy maślanka, tylko nieznacznie przekracza połowę zalecanej porcji (2).

Oczywistą konsekwencją tych nieprawidłowości w dziecięcych jadłospisach jest ryzyko zbyt niskiego spożycia wapnia – w naszym kraju może ono dotyczyć nawet 42% dzieci między 13. a 36. miesiącem życia (1). Średnie spożycie wapnia w tej grupie wynosi zaledwie około 2/3 rekomendowanej podaży, a w przypadku chłopców może być to nawet mniej niż połowa zalecanych wartości (3).

 

Zalecenia odnośnie produktów mlecznych w diecie niemowląt i małych dzieci

Drugie półrocze życia to czas, by po raz pierwszy zaserwować niemowlęciu produkty mleczne, np. jogurt. To także często czas stopniowego odstawiania niemowlęcia od piersi, w wyniku czego w diecie pojawia się także mleko następne. Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, każdego dnia maluch powinien w tym okresie otrzymywać 3 posiłki mleczne, każdy o objętości około 170-180 g w 7.-8. miesiącu i nieco większej (190-220 g) między 9. a 12. miesiącem. W drugim i trzecim roku życia dziecko wciąż powinno otrzymać codziennie spore ilości produktów z tej grupy – według zaleceń łącznie około:

  • 450 g mleka płynnego (modyfikowanego lub krowiego),
  • 100 g fermentowanych napojów mlecznych (jogurt, kefir, maślanka),
  • 10-15 g serów twarogowych i
  • 2 g serów podpuszczkowych.

 

Dlaczego produktów mlecznych w diecie dzieci jest zbyt mało?

Zbyt małe spożycie produktów mlecznych i będąca jego konsekwencją zbyt mała ilość wapnia w diecie najmłodszych może mieć wiele przyczyn. Rodzice, pamiętając jak ważne są w jadłospisie dziecka warzywa i owoce oraz dbając, by ich zdaniem najważniejszy produkt – mięsko, zjadany był w jak największych ilościach, często zapominają o włączaniu do menu malucha produktów z tej grupy. Nierzadko rodzic stwierdza także, że niemowlę „odrzuciło” mleko mamy czy mleko modyfikowane, którym było dotychczas karmione i zapomina, że usuwając te produkty z diety powinien zadbać o dostarczenie produktów mlecznych w innej formie. Serwowanie zalecanej porcji produktów mlecznych może być dodatkowo trudne w przypadku maluszków, które niechętnie piją mleko. Problemem może być także sensoryka - w maluszku, który każdego dnia łaknie nowych ciekawych wrażeń i stymulujących bodźców, niezbyt duży entuzjazm budzą zwykle produkty mleczne w nudnawym białym kolorze, których smak ani zapach nie są w stanie dziecka zainteresować.

 

Produkty mleczne dla dzieci nie muszą być nudne!

A co powiedziałby maluch, gdyby do lubianych przez niego przetartych owoców dodać jogurt? Gdyby deserek przyciągał  wzrok ciekawym kolorem, innym niż zwykłe produkty mleczne, które już zna? A może mógłby jeszcze zachęcająco pachnieć owocami, by od pierwszej chwili kusić obietnicą smaku, który polubi? Warto, by potrafił również ucieszyć mamę, np. dzięki dodatkowi kompleksu składników mineralnych uzyskanych naturalnie z mleka, który sprawi, że każda porcja zaspokoi aż 30% dziennego zapotrzebowania maluszka na wapń i magnez, ważne dla rozwoju jego kości oraz cynk potrzebny do jego prawidłowego wzrostu? Jeśli jeszcze zamkniemy produkt w ładnych opakowaniach, które intrygująco szeleszczą przy każdym delikatnym ściśnięciu ich w małej rączce, skutecznie przyciągając uwagę malca i sprawiają, że maluch nie może wprost doczekać się momentu, gdy sprawdzi, co kryje się w ich wnętrzu, stworzymy mleczną przekąskę, która syci mały brzuszek, angażując jednocześnie całą resztę małego człowieka. A przecież jedzenie to coś więcej niż tylko zaspokajanie głodu – to radosna podróż po krainie smaków, kolorów i zapachów, które pomaga maluszkowi rosnąć i rozwijać się!

Taki produkt to nie mrzonka, takie właśnie są nowe owocowo-mleczne desery Nestlé Yogolino! Otrzymane na bazie przetartych owoców i jogurtu kompozycje to doskonały sposób na zwalczenie mlecznej nudy. Stworzone zostały z myślą o niemowlętach po 6. miesiącu życia i małych dzieciach. Zapakowano je w wygodne tubki pozwalające prowadzić mleczną zabawę w smaki, zapachy i kolory nie tylko w domu, ale także poza nim, dzięki czemu dostarczenie maluszkowi niezbędnej porcji mleka i jego przetworów, a razem z nimi cennego wapnia, magnezu i cynku, nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Rodzice i ich maluszki wybierać mogą spośród 4 wersji smakowych deserków:

  • Nestlé Yogolino Banan Truskawka – masa netto 90 g, cena rekomendowana przez producenta 4,33 zł;
  • Nestlé Yogolino Mango Banan – masa netto 90 g, cena rekomendowana przez producenta 4,33 zł;
  • Nestlé Yogolino Banan – masa netto 90 g, cena rekomendowana przez producenta 4,33zł;
  • Nestlé Yogolino Jabłko Truskawka – masa netto 90 g, cena rekomendowana przez producenta 4,33 zł;

 

Już czas odkryć zupełnie nową twarz produktów mlecznych dla niemowląt i dowiedzieć się, jak smakuje deserek na bazie jogurtu i owoców. Zabierz go na spacer i sprawdź, czy Twój maluszek go polubi.

 

Źródła:

  1. Weker H., Barańska M., Riahi A., Strucińska M., Więch M., Rowicka G., Dyląg H., Klemarczyk W., Bzikowska A., Socha P.: Nutrition of infants and young children in Poland. PINUTS 2016. Developmental Period Medicine, 2017, XXI,1
  2. Weker H., Hamułka J., Więch M., Głowacka K.: Analysis of nutrition of children in Warsaw day nurseries in view of current recommendations. Journal of Pre-Clinical and Clinical Research, 2010, 4(1): 063-067
  3. Marcinek K., Wójciak R.W., Krejpcio Z., Stanisławska-Kubiak M.: An Assessment of the Consumption of Energy and Selected Minerals and Their Content in the Hair of Children Aged 1–4 Years. Biol Trace Elem Res, 2016, 170:255–263 DOI 10.1007/s12011-015-0469-2

 

Szczegółowych informacji udziela:

Ewelina Bancerz-Poźniak

Specjalista ds. Rozwoju Komunikacji Marek

Nestlé Nutrition

tel. +48 660 630 290

e-mail: Ewelina.Bancerz-Pozniak@pl.nestle.com

 

Ważne informacje dla matek: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia, gdyż mleko matki zapewnia idealnie zbilansowaną dietę, chroni przed chorobami oraz dostarcza wielu innych korzyści, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Mleko modyfikowane zostało stworzone by zastąpić mleko matki w sytuacji, kiedy zdecyduje ona o zaprzestaniu karmienia piersią, bądź z jakichś przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe. Pamiętaj, że decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią lub wprowadzeniu częściowego dokarmiania butelką ograniczy ilość wytwarzanego pokarmu. Jeśli z jakichkolwiek powodów zdecydujesz o zaprzestaniu karmienia piersią, pamiętaj, że taką decyzję trudno odwrócić. Zanim zaczniesz używać mleko modyfikowane, pomyśl o konsekwencjach socjalnych i finansowych. Przez wzgląd na zdrowie swojego dziecka, zawsze przestrzegaj zamieszczonych na etykiecie wskazówek producenta dotyczących przygotowania, podawania i przechowywania mleka modyfikowanego.

 

O  Nestlé Polska S.A.

Nestlé Polska S.A. to, należący do grona liderów, producent m.in. produktów dla niemowląt i małych dzieci. W portfolio firmy znajdują się m.in. mleka modyfikowane, kleiki, kaszki, soki i nektary, dania w słoiczkach, deserki i herbatniczki dostępne od wielu lat pod markami NAN OPTIPRO® 2, Gerber, Nestlé i Bobo Frut. Naszym celem jest nie tylko wspomagać rodziców w trosce o żywienie i zdrowie ich dzieci, ale także edukować ich w zakresie znaczenia diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu maluchów oraz zasad jej właściwego bilansowania.

KONTAKT / AUTOR
Ewelina Poźniak
Specjalista ds. Żywienia i Komunikacji
Nestlé Nutrition
+48 660 630 290
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.